Sandy Stewart
Caretaker Manager Profile

Manager Details

  • Full Name: Alexander 'Sandy' Stewart
  • Born: October 14th, 1965 (Bellshill)


Managerial History


Sep 22nd, 2019 to Oct 20th, 2019

Most Appearances Top Scorers

First Match In Charge
Sep 28th, 2019 0 - 3 vs. Arbroath, League (Championship)

Last Match In Charge
Oct 19th, 2019 2 - 3 vs. Dunfermline Athletic FC, League

Total Players Used:
0

Biggest Win(s)
None.

Heaviest Defeat(s)
Sep 28th, 2019 0 - 3 vs. Arbroath, League (Championship)

Overall Record

Games Won Drawn Lost For Against
3 0 0 3 2 8
(0.0%) (0.0%) (100.0%)

At Home

Games Won Drawn Lost For Against
1 0 0 1 0 2
(0.0%) (0.0%) (100.0%)

Biography

Alexander "Sandy" Stewart (born 14 October 1965 in Bellshill) is a Scottish football player and coach. Stewart played as a full-back for Hearts, Kilmarnock, Airdrieonians, Partick Thistle and Airdrie United. He became the latter club's first manager, and has been an assistant manager at several clubs in Scotland, England and the United States, working with Owen Coyle.
He joined Ayr United as assistant manager in 2018 after he left Ross County.

He became interim manager of Ayr United on 22nd September 2019 after Ian McCall left for Partick Thistle.


Players Signed

New Players Transferred In
Player Date Signed Fee

Youth Players Signed on Professional Terms
Player Pro Terms Signed